İzmir tasarruf devrimi: Çamur kurutma sistemi

banner68

banner78

banner82

banner77
01 Nisan 2015 Çarşamba

İzmir'de emniyet mensuplarına operasyon

İzmir tasarruf devrimi: Çamur kurutma sistemi

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, atıksu arıtma tesislerinden çıkan çamurları “solar” sistemle (güneş enerjisi) kurutmaya hazırlanıyor. Sistem Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar, Bayındır ve Foça Atıksu Arıtma tesislerine de kurulacak. Böylece Büyükşehir, çamur nakliyesinden yılda 1 milyon lira tasarruf etmiş olacak.

21 Temmuz 2013 Pazar 16:20
Bu haber 504 kez okundu
İzmir tasarruf devrimi: Çamur kurutma sistemi
 
Kentin içme suyu ve kanal alt yapısını büyük ölçüde yenileyen ve yatırımlarını çevre yerleşimlerde yoğunlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, şimdi de atıksu arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurunu “solar” sistemle (güneş enerjisi) kurutacak yeni bir yatırıma hazırlanıyor.
 
İZSU Genel Müdürlüğü tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’na (İZKA) sunulan “Havza Atıksu Arıtma Tesisi Çamurlarının Solar Kurutma Yöntemi ile Kurutulması” başlıklı proje kabul edildi. İZSU’nun hazırladığı projeye göre, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde kurulacak “solar kurutma tesisi”, yılda 2 bin ton çamur kurutma kapasitesinde olacak ve yaklaşık 1000 metrekare alan üzerinde yer alacak.
 
Bu sistem sayesinde Menderes’te bulunan Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan çamurlar kurutulmaya başlanacak. Ardından, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 24 atıksu arıtma tesisinden ilk etapta Menemen, Aliağa, Kemalpaşa, Urla, Seferihisar, Torbalı, Ayrancılar, Bayındır ve Foça Atıksu Arıtma tesislerinde de aynı sistem kurularak uygulamaya alınacak. Sistemin devreye girmesiyle, bu tesislerden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne nakli yapılan yaklaşık 90 ton çamur yeni teknoloji ile kurutulmuş olacak. Böylece, yeni tesislerde günlük oluşacağı tahmin edilen yüzde 80 su içeriğindeki yaklaşık 180 ton çamur, en fazla yüzde 20 su içeriğinde yaklaşık 45 ton kurutulmuş çamur haline getirilerek çamur nakliyesinden yıllık 1 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlanacak. Ayrıca Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde faaliyet gösteren Çamur Çürütme Kurutma Tesisi’ne daha az çamur geleceğinden, bu tesiste kullanılacak enerjiden de önemli derecede tasarruf sağlanmış olacak.
 
Solar Kurutma Teknolojisi ile kurutulan çamurun analiz sonuçlarına göre toprakta tarımsal amaçlı kullanımı ya da çimento sektörü gibi sektörlerde ek yakıt olarak kullanımı da mümkün olacak.
 
HER YIL 1500 AĞAÇ
Solar kurutma yöntemi ile elde edilen elektrik enerjisi ve fosil yakıt kullanımını engelleyen nakliye tasarrufu, yıllık 1000 ton karbondioksitin atmosfere salınımının engellenmesi anlamına geliyor. Başka bir deyişle, solar çamur kurutma yöntemiyle yılda 1500 adet ağaç doğaya haberleri/kaza" title="kaza" class="klink">kazandırılmış olacak.


 
BÜYÜK TASARRUF SAĞLANACAK
Solar kurutma tesisinin işletmeye alınması ile birlikte, enerji kaynağı olarak doğrudan güneş enerjisi kullanılacak. Bu sayede, yüzde 20 kuru madde içeriğine sahip olan yıllık 2000 ton çamur kurutulacak ve bu miktardan yüzde 80 kuru madde içeren 500 ton kurutulmuş çamur elde edilecek.
 
Mevcut durumda, Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nde oluşan günlük yaklaşık 5.5 ton çamur, 15 ton kapasiteli nakliye araçları vasıtasıyla yılda yaklaşık 135 kamyon seferi yapılarak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılıyor. Bu da her bir çamur nakliyesi için, 140 kilometre yol kat edilmesi ve yıllık 5 bin 600 litre mazot tüketilmesi anlamına geliyor.
 
Havza Atıksu Arıtma Tesisi’nden Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne çamur nakliyesinin sona ermesiyle, 2 yılda atmosfere salınımı engellenecek olan karbondioksit emisyonlarının karşılığı olan enerji ile dünya çevresini 1 kez dolaşmak mümkün olacak. Projede uygulanacak yöntemle, endüstriyel tip kurutuculara kıyasla; buharlaştırılacak her bir ton su için yıllık 1 milyon 470 bin kilowatt elektrik enerjisi tasarruf edilecek
 
SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Kurutma proseslerinin temeli, su moleküllerinin sıvı fazdan gaz (buhar) fazına geçmesine dayanıyor. Çamur kütlesinde 4 kat azalma sağlayacak olan solar sistemde gereken enerji güneşten sağlanıyor.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner36